Firefox: masowo blokuje szpiegów internetowych ( neuromancer80 )

@bizn: przy open source przez przypadek ale jest szansa że ktoś się natknie. W przypadku closed source nie masz takiej gwarancji bo samemu nie można sprawdzić kodu źródłowego czy aby napewno program ktory zainstalujesz robi to co sugeruje że robi, a firmy też często oszczędzają przy łataniu luk w oprogramowaniu aby się skupić na dodawaniu funkcjonalności.
W open source zwykły użytkownik jeśli nie umie samemu sprawdzić kodu, może instalować tylko software który ktoś już sprawdził, poszukać w internecie jakiegoś code review softu który go interesuje i instalować tylko sprawdzone wersje. Są też sumy kontrolne aby można było łatwo sprawdzić czy program który pobralismy zgadza się z tym na githubie. Albo reproducible builds – w skrócie kod musi być napisany w taki sposób aby ktoś po skompilowaniu uzyskał taki sam plik jak twórca programu. Programy których założeniem jest zapewniać jakieś bezpieczeństwo użytkownikowi najczęściej przechodzą też jakieś audyty bezpieczeństwa np. Wspomniany Veracrypt. Podstawowy code review też przeprowadza f-droid na aplikacjach dodawanych do ich repozytorium https://f-droid.org/en/about/

Wherever possible, applications in the repository are built from source, and that source code is checked for potential security or privacy issues. This checking is far from exhaustive though, and there are no guarantees.